Přeskočit na obsah

O závodě

Vážení přátelé cyklistiky a běhu,

karlovarský spolek A.M.bike pro vás v letošním roce již potřiadvacáté připravil tradiční kultovní seriál XC závodů na úvod sezóny – Jarní Bahno.

Seriál začíná 23. března 2024 na koupališti Michal v Sokolově a jeho bezprostředním okolí. První závod je v režii našich přátel ze spolku MTB KV z.s., které znáte jako pořadatele Sokolovské čtyřiadvacetihodinovky.
Pokračuje o týden později závodem na karlovarské Goethově vyhlídce, kde na vás čeká rychlá a dynamická trať, která bude určitě vyhovovat nejvíce těm jezdcům, kteří mají rádi rovnoměrné tempo a rytmus. Dlouhé pasáže výjezdů a sjezdů budou dobrou prověrkou sil před nadcházející sezónou.
Třetí závod u Letního kina, týden na to, je jiná káva – výrazně kopcovitá trať, technicky a fyzicky náročná, určitě ukáže každému účastníkovi jak na tom po zimě je.
Charakter trasy finální časovky je situován do proslulého výletního místa Svatý Linhart a je poznamenán především členitým terénem mezi Doubskou horou a Výšinou přátelství.

Tým pořadatelů z A.M.bike se těší na setkání s vámi všemi po otravné zimě. Věříme, že náš seriál bude tím pravým místem pro první test výkonnosti před nadcházející sezónou pro celou rodinu, a především vhodnou příležitostí pro setkání přátel, které k sobě pojí společná záliba pohybu v přírodě.

Daniel Danielčák, ředitel závodu

Jarní Bahno je tradiční, dnes již kultovní „otvírák“ (nejen) bikerské sezóny. (Od jara roku 2015 skýtá možnost zápolení i pro běžce a od podzimu roku 2016 i pro běžce se psy.) Koná se každoročně od roku 2002 a jeho organizátoři, kteří jsou sami náruživými vyznavači horských kol, jsou od roku 2000 zároveň pořadateli letního Karlovarského AM bikemaratonu, nejmasovější cyklistické události regionu.

Seriál je vhodný pro cyklisty každého věku. Poměr délky, převýšení a technické náročnosti tras je volen tak, aby většina kategorií strávila v sedle cca 1 hodinu. V případě nejmenších dětí jde především o to, aby vstřebaly atmosféru kolem závodů, v pohodě si zasoutěžily bez stresujícího vlivu přemrštěných ambicí rodičů a zvykaly si na způsob organizace a průběhu podobných podniků, aby pak v pozdějším věku tyto zkušenosti zúročily. Naopak žákovské a juniorské kategorie nijak nešetříme. Závodí na stejném okruhu jako kategorie dospělých, což tuto akci odlišuje i od tak prestižních podniků, jako je Český pohár. Máme za to, že tento náš postoj je pro cyklistický dorost přínosem, což nám mladé naděje svými výkony potvrzují.

Účast běžců (i se psy) na cyklistické části není povinná, stejně jako je dobrovolná účast bikerů na části běžecké. Pořadatelé otevřeli běžeckou část ve snaze přiblížit trať dalšímu sportovnímu odvětví, a vycházejí tím také vstříc vyznavačům obou disciplín, kteří byli v minulosti postaveni před těžkou volbu mezi dvěma termínově kolidujícími závody. Věříme, že vyznavači dobrého běhu naše úsilí ocení smysluplnou účastí, která pro nás bude signálem pro organizaci Bahna v tomto rozšířeném formátu i v následujících letech.

První tři závody seriálu jsou koncipovány jako klasické XC okruhy s dějištěm v okolí sokolovského koupaliště a v karlovarských lázeňských lesích, čtvrtý je karlovarská MTB časovka s individuálním startem.
Společnými prvky běžecké a cyklistické části Jarního Bahna jsou termín konání, pořadatelský servis, ale především identická lokalita a trať každého závodu.
Závody se konají za každého počasí s výjimkou životu a zdraví nebezpečných situací či kalamit. Dosud jsme byli nuceni zrušit jen jeden závod ze čtyř v roce 2005, kdy trať pokrývala souvislá vrstva 30 cm sněhu. Už se to nebude opakovat, vydržíte víc, než jsme si mysleli.
Na prvních třech závodech jsou vítězové vyhlašováni průběžně. Vyhlášení vítězů finálního závodu a celkových vítězů seriálu proběhne po dojetí všech závodníků a zpracování výsledků v nedaleké restauraci.
Tratě všech závodů jsou vyznačeny nejpozději v den konání 2 hodiny před startem první vlny, většinou však už odpoledne předchozího dne.

Akce má i svoji podzimní (listopadovou) variantu – Podzimní Bahno, které uzavírá (přinejmenším regionální) bikerskou sezónu. Nejedná se už ovšem o seriál, ale jen o časovku, obvykle shodnou s posledním jarním závodem. Logickým závěrem je po jejím ukončení všeobecná rekapitulace uplynulého roku a s tím spojená mohutná zapářka.

Sdílejte tuto stránku: