Přeskočit na obsah

Report 2008 jaro

Plakát závodu

Bikery o víkendu čeká tradiční jarní test: BAHNO 08

KARLOVY VARY – Čtyřdílný seriál horských kol odstartuje tradičně na Linhartu už tuto sobotu.

Už jen dva dny zbývají do startu prvního ze čtyř závodů horských kol zařazených do seriálu BAHNO 2008.

Od roku 2002, kdy se jel poprvé, je tento seriál tradičním zahájením cyklistické sezony na Karlovarsku. Také letos se BAHNO skládá ze čtyř závodů.

První tři jsou pořádány jako klasické cross country na zhruba sedmikilometrových okruzích, čtvrtým a závěrečným je MTB časovka jednotlivců na 17 kilometrů. Závody pořádá karlovarské sdružení cyklistů A.M.bike no limits jako veřejné pro všechny věkové kategorie včetně mládeže a dětí, pro které jsou připraveny přiměřeně kratší a technicky méně náročné tratě.

Seriál odstartuje už pozítří, v sobotu 22. března na klasickém okruhu v lesích nad Tuhnicemi se startem a cílem u výletní restaurace Linhart. „Na úvod jsme připravili rychlou a dynamickou trať bez větších nároků na techniku jízdy a s nepříliš velkým převýšením. Prostě přesně to pravé na začátek sezony, na své by si tu měl přijít každý,“ slibuje ředitel pořádajícího sdružení A.M.bike no limits Daniel Danielčák.

Také další dvě ´ikscéčka´ se pojedou na standardních tratích, v sobotu 29. března na Třech křížích a v sobotu 5. dubna nad Letním kinem. Tam už půjde skutečně do tuhého.

„Tahle trať je úplně jiná káva, než Linhart a Tři kříže. Výrazně kopcovitá a technicky velice náročná, každý si na ní dokonale prověří, jak na tom po zimě je,“ neskrývá ředitel sdružení náročnost okruhu, na kterém se v květnu pojede jeden ze závodů Českého poháru XC.

V současné době udělal pořadatelům Bahen čáru přes rozpočet uragán Ema, který stejně jako loni Kyrill zpustošil lázeňské lesy i v místech, kudy vedou tratě závodů.

„To se týká oblasti kolem Tří křížů, kde je popadaná celá horní část ve směru od Goethovky na Hůrky a budeme tam muset udělat změny tratí, ale hlavně okolí Andělské Hory a golfového hřiště, kudy vede trať závěrečné časovky. Vypadá to, že se tam kalamitu do 12. dubna odstranit nepodaří, a lesníci dokonce zvažují zákaz vstupu do lesa, takže intenzivně hledáme náhradní trať,“ přiznává největší starost pořadatelů Daniel Danielčák.

20.3. 2008 Jiří Linhart Karlovarský deník

1. závod 22.3. 2008 – Linhart

Po stříbru a bronzu z bikemaratonu si Hejduk ve Varech dojel pro zlato

KARLOVY VARY – Ozdobou celodenního zápolení bikerů všech věkových kategorií byl odpolední závod mužů kategorie Elite, který díky špičkovému obsazení daleko přesahoval hranice regionu.

Počasí, že by psa nevyhnal, a přesto se na startu zahajovacího závodu seriálu horských kol Bahno 2008 na Linhartu sešla téměř stovka cyklistů.

K nejžhavějším favoritům patřil teplický Stanislav Hejduk, který od roku 1993, kdy se stal poprvé mistrem republiky v závodě horských kol do vrchu, vybojoval na republikových šampionátech horských kol a v cyklokrosu pět bronzových a dvě stříbrné medaile a k jeho největším úspěchům patří vítězství v závodě Světového poháru v cyklokrosu ve Španělsku v roce 1999.

Na Linhartu se v dresu stáje Factor Biketeam Teplice usadil na čele závodu už krátce po startu a svou sólo jízdu zakončil suverénní výhrou.

Letos jednatřicetiletý Hejduk ve Varech startoval už dvakrát, pokaždé ovšem na AMbikemaratonu České spořitelny, kde v posledních dvou letech vybojoval stříbro a bronz. Na Bahně startoval poprvé a podle všeho nikoli naposled. „Myslím, že tady se povedl pořadatelům husarský kousek, když dokázali trať postavit tak, že byla i v takhle extrémních podmínkách bezpečně sjízdná. Kdyby bylo jen po mém, jel bych rád všechna čtyři Bahna, ale jsou tady mezinárodní závazky, a tak třeba hned příští týden startujeme ve Španělsku. Ale jakmile budu mít volný termín, určitě přijedu,“ slibuje Stanislav Hejduk.

Další velkou postavou současné české cyklistiky byl na Linhartu další Severočech Tomáš Trunschka, který v dresu KL Most v závodě obsadil 2. místo. O tři roky mladší borec než Hejduk své největší úspěchy vybojoval rovněž v cyklokrosu, ve sbírce má bronz z mistrovství Evropy juniorů z roku 1998 a 2. a 3. místo z mistrovství světa třiadvacítek v letech 2001 a 2002.

Medaili za chrabrost by zasloužil třetí v cíli, dnes už veterán plzeňské cyklistiky Tomáš Kozák, který letos oslaví už 37. narozeniny.

25.3. 2008 Jiří Linhart Karlovarský deník

Bahno 2008 jaro - 1. závod

Autor alba: Dan | Zobrazit toto album na Rajčeti

Toto je ukázka 20 obrázků z 246.
Celé album můžete zobrazit na Rajčeti.

2. závod 29.3. 2008 – Tři kříže

Na Třech křížích tradičně exceloval Láďa Fabišovský

KARLOVY VARY – Druhý závod letošního Bahna se konal v sobotu na Třech křížích.

Silný nárazový vítr, tu a tam déšť se sněhem, občas i kroupy a párkrát dokonce vylezlo slunko. Tak dokonale ´aprílové´ počasí kazilo druhý ze čtyř závodů horských kol jarního seriálu Bahno 2008.

Přesto se na start postavilo devět desítek bikerů. Závod dělal čest svému názvu, na trati, která musela být kvůli popadaným stromům pozměněna, bylo místy bahna až po uši. V hlavní kategorii mužů Elita byl při neúčasti suverénů prvního závodu na Linhartu Hejduka s Trunschkou favoritem číslo jedna Ladislav Fabišovský z Ostrova. Na Třech křížích ještě nikdy neporažený jezdec v dresu Koruna pralines svou roli zvládl na jedničku a stylem start–cíl si dojel pro další vítězství.

Na druhém místě projel cílem plzeňský matador Tomáš Kozák, a je tak jediný, kdo se na Bahnech dokázal prodrat na stupně vítězů podruhé. Také on si trať kolem Tří křížů ´vychutnával´ sólovou jízdou – v cíli minutu a čtvrt za Fabišovským a minutu a čtvrt před teplickým Michalem Velíškem na třetím místě.

Nejpočetněji obsazenou kategorií byli muži do 29 let, kterých přišlo na start 18. Nejrychleji se s nástrahami 26 km dlouhé trati vypořádal Radek Fišer, který v dresu březovských bikerů nasbíral náskok více než dvě a půl minuty.

Druhou nejpočetnější věkovou skupinou byli žáci. Na 6,5 km dlouhé trati závodilo šestnáct kluků a dvě holky, vyhráli Jan Rajchart ze Stupna a Karlovaračka Lucka Ficenecová.

31.3. 2008 Jiří Linhart Karlovarský deník

Bahno 2008 jaro - 2. závod

Autor alba: Dan | Zobrazit toto album na Rajčeti

Toto je ukázka 20 obrázků z 237.
Celé album můžete zobrazit na Rajčeti.

3. závod 5.4. 2008 – Letní kino

Bikery nad Letním kinem čekala důkladná prověrka

KARLOVY VARY – Ačkoliv počasí pořád ještě nedostalo rozum, bikeři si svoje Bahno vzít nedají a na start třetího závodu k Letnímu kinu jich přišlo pro letošek zatím rekordních 116.

Nesmírně obtížná trať plná technických úskalí a krkolomných sjezdů, na které se v květnu pojede jeden ze závodů Českého poháru cross country, si vyžádala dvacítku obětí. Naštěstí ale ne na životech a zdraví, odnesly to jen stroje.

V hlavním závodě na 26 km dominovali tentokrát jezdci kolínské profistáje Scott Scania, Karlovarák Filip Eberl a Václav Hlaváč. Nejlepší z místních jezdců, vítěz ze Tří křížů Ladislav Fabišovský na třetím místě na ně ztratil skoro tři minuty.

V celkové klasifikaci se na první příčku dostal plzeňský Tomáš Kozák, který jako jediný v kategorii Elita bodoval ve všech třech závodech – na Linhartu dojel třetí, na Třech křížích druhý a teď na 6. místě a je žhavým kandidátem na celkové prvenství.

V nejpočetněji obsazené kategorii mužů vede celkově sokolovský Radek Fišer (2., 1., 4.) a ženám suverénně kraluje Dana Moosová z Chebu. První dva závody vyhrála, ve třetím dojela druhá a je v kategorii žen už jistou vítězkou celé série.

9.4. 2008 Jiří Linhart Karlovarský deník

Bahno 2008 jaro - 3. závod

Autor alba: Dan | Zobrazit toto album na Rajčeti

Toto je ukázka 20 obrázků z 203.
Celé album můžete zobrazit na Rajčeti.

4. závod 12.4. 2008 – Časovka

Strážník se v bahně neztratil

KARLOVY VARY – Velitel cyklohlídek Jindřich Lát vyhrál v náročné soutěži svou kategorii.

Jindřich Lát, velitel cyklohlídek karlovarské městské policie, se stal vítězem jarní části série cyklistických závodů Bahna v kategorii Masters 1, tedy závodníků ve věku od 30 do 39 let.

Na kolo městské policie usedl Jindřich Lát v okamžiku, kdy v Karlových Varech vznikly cyklohlídky, tedy v roce 1997. Nyní pracuje jako velitel cyklohlídek. „Ve výkonu už tedy moc nejezdím, spíše při nějakých akcích,“ konstatoval Lát.

Stejně jako ostatní závodníci z Karlových Varů měl při jarní sérii čtyř závodů výhodu domácího prostředí. V jeho případě ještě umocněnou tím, že se v lázeňských lesích, kde se většina podniků jela, pohyboval v rámci výkonu služby. Víkendový úspěch Jindřicha Láta však není jediným v jeho kariéře cyklisty. Zúčastnil se čtyř ročníků republikových závodů strážníků městských policií v Kolíně. Dvakrát zde obsadil druhé místo, jednou třetí a jednou čtvrté.

Cyklohlídky karlovarské městské police čítají v současné době čtyři strážníky. „Potřebovali bychom ještě jednoho,“ konstatoval Marcel Vlasák, velitel karlovarských strážníků. „Vlastně bychom potřebovali ještě jedenáct mužů. Máme totiž početní podstav. Kvůli němu musím i cyklohlídky nasazovat do výkonu normální služby,“ dodal.

15.4. 2008 Petr Kozohorský Karlovarský deník

XC Bahno 2008 - 4. závod - Časovka (od Boba a Pepína)

Autor alba: Dan | Zobrazit toto album na Rajčeti

Toto je ukázka 20 obrázků z 144.
Celé album můžete zobrazit na Rajčeti.

Resumé

Ohlédnutí za Bahnem 2008 očima Štafle

Bahna, jak název napovídá, byla bahnitá, mokrá a špinavá. První z těchto závodů jsem bohužel, možná spíš bohudíky, nemohla absolvovat, a tak mé prožitky a zážitky začínají až na Bahně II – Tři kříže. Bylo nás tam málo včetně holek, což mě udivilo. Počásko bylo fakt hnusný, ale to co nás čekalo, předčilo veškerá má očekávání. Hned v prvním kopci, kdy se proti mému již totálně obalenému kolu valila masa tekutého bahna a na hlavu mi dopadal déšť kombinovaný s kroupami, jsem pochopila, proč tak málo lidí. Tohle totiž nemůže jet někdo normální, kdo má rád sebe i kolo.

Nevím, jak jsem přežila, byla jsem v bezvědomí. S obrovskými obavami jsme nastupovaly do kola třetího. Tady musím pochválit pořadatele i mého anděla strážného. Počasí bylo prima, bláta málo a trasa úžasná. Kulturní vložka v podobě Radka a jeho řetězu jen ukončila můj dobrý pocit z tohoto závodu. Časovka někde na konci světa ve Varech byla krátká. Pravda je, že pohled na totálně ušmudlaného pořadatele, který popisoval trasu a ruku, kterou naznačoval množství bahna, měl někde u pasu, mě docela vystresnul. Ale dalo se, bahna bylo fakt sakra hodně, kus jsme tlačili, myslím že snad i Radek :), ale než jsme se nadály, byly jsme v cíli, což byla louka asi 5 cm pod vodou. Tam nás čekalo milé překvapení, barel s čajem, který poprvé v době našeho příjezdu nebyl prázdnýl, kolo s vínem a dle mého názoru dobře mázlý pořadatel. Vyhlášení bylo, řekla bych, hektické a hlučné. Pořadatelé spěchali na hokej a nebylo kam dát kola.

A co se nám nelíbilo? K trase máme připomínek několik, k množství bahna taky :). Chyběly nám občerstvovačky, a tak jsme si je musely dělat samy. Po dojetí do cíle už nikdy nebyl čaj, což mi vzhledem k počasí a ceně výroby čaje přišlo jako těžké mínus. Za přežití jsme nedostaly ani guláš, kvůli kterému jsme tohle všechno podstoupily, ale dostaly jsme takový ty pítka na hnusnou vodu z léčivých pramenů. Na vyhlášení chyběla dobrá půlka vyhlášených, včetně Radka a Evy, ale nikomu to zřejmě nevadilo a fotili i zástupce :o). Nevím, nemůžu moc srovnávat, ale myslím, že zázemí celkového vyhlášení pořadatelé docela prokaučovali a co jsem postřehla, tak většina medailistů byla překvapená, že kromě diplomu nedostala ani tričko anebo startovné na Artíka, což všichni očekávali. Ale možná je to jen moc materialistický pohled hobíka zhýčkaného maratónama. A proto , že byl ten hokej, jsme sbalili medaile, diplomy a pítka a vyrazili slavit do Sokolova.

Přesto vše pořadatelům patří poděkování. Ono brodit se tím bahnem, udělat trať a pak jí zase uklidit a zařídit vše okolo zasluhuje poklonu. Upřímně, kdo by to z nás dělal? A kdyby nebyli takový magoři, co bychom my dělali ve volnou sobotu? Takže se těším na Artamona, který v jejich režii nemá chybu a jestli ještě někdy pojedeme? Faakt nevím… :).

13.4. 2008 Štafle (M.) (z dua Štafle & Špagetka) bikeri.cz

Propozice

propozice-bahno-2008-jaro

Sdílejte tuto stránku:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..