Přeskočit na obsah

Report 2017 jaro

1. závod

Sobotní ráno, obloha pečlivě potažena šedivými, vodou nasáklými mraky, silný vítr se opírá do Tuhnického lesa, jenž připomíná Amazonské deštné pralesy. Celonočním deštěm pomočená trať kolem Linhartu slibuje pěkné výkony a ideální podmínky pro sport a zvláště jízdu na horských kolech v prvním závodě 16. ročníku X.C. Jarních Bahen.

Běžci i psi mají jedno kolo vodního ráje za sebou, zabořen do mokrého listí a zabalen do pláštěnky, pod větrem ohýbanými stromy, čekám na výkony „eliťáků“. 10 minut po dvanácté hodině a už se přes příkop nad Ovčím rybníkem probil první a po chvilce druhý, třetí a další bajkeři z elite kategorie.  Fotím, natáčím, do toho sílí déšť a už jsou tu závodníci v druhém kole. Tentokrát je pole silně protažené a únava závodících se začíná projevovat. Pole je pryč a měním také svou pozici do míst pod Ovčí rybník. Nevím jaký objem motoru mají závodníci z čela, jedou třetí okruh a jako by zrovna nasedli. Závěrka foťáku cvaká, karta se plní exkluzivními záběry na bojující. Přejíždím do cílového prostoru, kam mě nalákala vůně grilované dietní speciality. Polykám poslední sousto z buřta a po chvíli je tu vítěz s úsměvem na tváři a bez stop únavy.

Elita má dnes silně vychlazené „amazonské peklo“ za sebou a na startovní čáře buší srdce opravdu skalním hobíkům. Nebe prolévá slzy nad balíkem v němž jsou namíchány všechny kategorie, ženy i výkonostně vyzrálá kategorie unisex. Silný vítr odnáší hluk startovního výstřelu někam k Dianě, gumy mlaskají a bahýnko se rychle stěhuje na záda bajkerům zdolávajících první metry ze tří okruhů. Držím palce kamarádům Tukanům i ostatním odvážným, rychle mizících před objektivem ve směru k lomu nad Doubím. Stěhuji se znovu k vodnímu příkopu a pod Ovčí rybník, lovím nové „letecké“ záběry z míst které připomínají „Hadí příkop“ pardubického hipodromu, fandím kamarádům a stále více moknu. Déšť houstne, sílí i vítr, prsty mi mrznou. Ujeté okruhy i  záběry energeticky vyštavených závodníků přibývají, také energie v baterii ubývá a v cíli jsou první ženy. Muži mají před sebou ještě jedno kolo a jsem si jist, že v těchto podmínkách bojují někteří o holý život. V cíli se objevují první borci, ze zablácených obličejů svítí jen zuby a oči. Škoda jen, že diváků kolem trati nebylo více.

Hodnocení prvního závodu provedeno, vítězové odměněni, buřty snězeny, počasí za jedna, nikdo se nezrakvil, padalo se měkkého a do vody i fotografové a diváci v cíli spokojení. Jeden proříznutý plášť, otočené sedlo a výsledné časy svědčí o důkladné zimní přípravě všech zúčastněných. První závod se povedl. Závodníci, posbírejte odvahu a síly do druhého závodu na Třech křížích…

Petr Bauman

Svatý Linhart příprava 17 03 2017

Autor alba: tukanpetr | Zobrazit toto album na Rajčeti

Toto je ukázka 20 obrázků z 40.
Celé album můžete zobrazit na Rajčeti.

2017 Bahno Linhatr od Pepina

Autor alba: Tukani Karlovy Vary | Zobrazit toto album na Rajčeti

Toto je ukázka 20 obrázků z 174.
Celé album můžete zobrazit na Rajčeti.

2017 Bahno Linhart Bikeri od BoBo

Autor alba: Tukani Karlovy Vary | Zobrazit toto album na Rajčeti

Toto je ukázka 20 obrázků z 230.
Celé album můžete zobrazit na Rajčeti.

2017 Bahno Linhart bezci od BoBo

Autor alba: Tukani Karlovy Vary | Zobrazit toto album na Rajčeti

Toto je ukázka 20 obrázků z 95.
Celé album můžete zobrazit na Rajčeti.

Svatý Linhart 18 03 2017

Autor alba: tukanpetr | Zobrazit toto album na Rajčeti

Toto je ukázka 20 obrázků z 204.
Celé album můžete zobrazit na Rajčeti.

2. závod

Čas tak nějak rychle běží, rychle se mění projevy počasí. Minulá sobota pod vodou a dnes jezdím ve sluneční lázni kolem Třech Křížů, abych ulovil pro účastníky druhého závodu pěkné záběry jejich obdivuhodných výkonů. Stojím v lese pod bahnitým úvozem, poslouchám písně lásky ptáků, koukám na modré nebe a na první běžce, vedené k cíli svými čtyřnohými miláčky a pak i běžce vedené k cíli touhou zvítězit.

Poslední běžci zmizeli ve stoupání ke „Gétovce“, zvířené listí spadlo zpět a datlovo ťukání náhle ruší brzdy a rachot šaltrů ve sjezdu. Úvoz je naplněn vodou i bahnem a začínající a  pokročilí mladí bajkeři se hrnou dolů. Někteří po hřebínku a většina dává přednost bahenním zábalům. Závěrky fotografů cvakají a závodníci jsou pryč. Chvilka klidu a nadupaní „eliťáci“ ve sjezdu ukazují co umí. Je to pecka, fofr, kameny a kořeny jako by nebyly. První, druhý, třetí a čtvrtý okruh pak ukázal, kdo má jakou fyzičku a co dělal v zimě. Nikdo se nezrakvil, všichni dojeli a byli po zásluze odměněni.

Jedu do cíle a čekám na to hlavní „divadlo“, které světu dnes předvedou „hobíci“ všech kategorií. Před startem jsou všichni nezdravě čistí, plni optimismu očekávají, že dnes nebudou poraženi. Přeji kamarádům úspěch a spěchám na pozici v úvoze. Je odstartováno, chvilka napětí a už se všichni bajkeři řítí po trati. V bahnitém úvozu, nebo po kamenitém hřebínku nad úvozem. První okruh, druhý okruh a pole je už silně protažené. Obdivuji Romana jezdícího na čele i v pohodě jezdícího Martyho. Povzbuzuji Martina jenž se, po ranním běžeckém okruhu, přijel vyšlapat a užít si atmosféry. Balík závodníků se protahuje úvozem, Čočkin již s náskokem před Čendou. Vyhlížím Pušáka, který bojuje s časem a se soupeři z kategorie Unisex. Kolem mne projíždí i něžné pohlaví ze všech kategorií, kde Hanka, Ája i Irča, v barvách Tukanů, předvádí pěkné výkony i vyzrálou techniku jízdy.

Poslední závodníci jsou pryč, i nešťastník s utrženou podrážkou projel a v lese opět nic neruší zpěv ptáků, stopy gum v bahně se plní vodou. Balím foťáky a šlapu do cílového prostoru, kde sleduji vyhlášení vítězů. Slunce stále svítí, jasně modrá obloha, všichni dojeli ve zdraví a Tukani opět obhájili pozice i svou pověst. Druhý závod neměl chybu a fotky i videa připomenou všem pěkné výkony, no co víc si přát…

Petr Bauman

Tři Kříže 25 03 2017 2. závod

Autor alba: tukanpetr | Zobrazit toto album na Rajčeti

Toto je ukázka 20 obrázků z 277.
Celé album můžete zobrazit na Rajčeti.

2017 03 25 Bahna Tři kříže od BoBo

Autor alba: Tukani Karlovy Vary | Zobrazit toto album na Rajčeti

Toto je ukázka 20 obrázků z 354.
Celé album můžete zobrazit na Rajčeti.

2017 Bahna Tři křiíže foto od BoBo Běžci

Autor alba: Tukani Karlovy Vary | Zobrazit toto album na Rajčeti

Toto je ukázka 20 obrázků z 68.
Celé album můžete zobrazit na Rajčeti.

2017 03 25 Bahna Tři kříže od Pepína

Autor alba: Tukani Karlovy Vary | Zobrazit toto album na Rajčeti

Toto je ukázka 20 obrázků z 513.
Celé album můžete zobrazit na Rajčeti.

20170325_jarni_bahno_olga_pulchartova

Autor alba: Dan | Zobrazit toto album na Rajčeti

Toto je ukázka 20 obrázků z 31.
Celé album můžete zobrazit na Rajčeti.

Bahno 2017 tří kříže

Autor alba: | Zobrazit toto album na Rajčeti

Toto je ukázka 20 obrázků z 137.
Celé album můžete zobrazit na Rajčeti.

3. závod

První aprílový den, teplota a počasí jak v červenci, slunce láká otužilce ke koupeli a u letního kina se chystají ke startu závodníci všech věkových kategorií a výkonnostních stupňů. Běžci zdolávající terény kolem Diany a „karlovky“ za pomoci čtyřnohých miláčků, běžci bez pomoci i bajkeři sedlající kola všech možných barev a značek. Lázenští hosté, odtučňující svá kila v jarní přírodě, pak sledují smělé výkony všech jarně laděných sportovců od žáčků až po šedivé vlky z kategorie UNISEX.

Vyrážím dnes do místa na trati závodu, jenž připomíná profil dvouhrbého velblouda. Pokud jedete tímto místem na kole a vrháte se po tomto kousku zemského povrchu do hlubiny zakončené asfaltem Slovenské ulice, jste jistě velmi dobře pojištěni. Pro většinu účastníků závodu je tento pohled nezapomenutelný a bude je strašit po zbytek závodnického života. Jsou tu ovšem vyjímeční, technicky hodně zdatní závodníci i závodnice, pro které to není žádný zásadní problém a části startovního pole asi chybí mozek.

Poslední běžci dobíhají k  cíli a na startu jsou připraveni žáci a žákyně. Čeká je jedno kolo, plní nadšení se škrábou od galerie umění k vyhlídce Karla IV a od Findlaterova altánu pak víří listí v serpentýnách nad „velbloudem“. Velblouda zdolávají většinou běžecky a skluzem, jen se za nimi zaprášilo ve směru k „hadovce“ a skalce básníků. Chvilka klidu, vyplašení ptáci se sotva uklidnili a jsou tu eliťáci a muži ve věku od 19 do 29 let. První, druhý, třetí a další, většina hravě zdolává ve čtyřech okruzích strašidlo se jménem „velbloud“. Síly ale ubývají a poslední kolo ukazuje jak se kdo v zimě připravil na sezónu. Poslední závodník sbíhá velblouda a mizí v prachu zdolat stoupání ke skalce básníků a pak sjet do cíle, kam se jedu také podívat.

Občerstven vysocevitaminickokaloricky hodnotnými, dietními, lehce stravitelnými buřty se pak vracím na místo činu a připravuji se na výkony hobíků. Jsem na pozici a k početným divákům se připojuje kulhající Čočkin, jehož zdobí pěkný výron a odřená tvář. Ještě včera rovný strom je pod velbloudem zcela pokřiven a Michal popisuje jak se zde proletěl při přípravě na dnešní závod. Čekáme na závodníky, kteří již odstartovali do prvního ze tří okruhů. Dlouho nečekáme a už jsou zde. Někteří zdolávají oba hrby v sedle, většina dává přednost cyklokrosovému nesení kola. Startovní pole je natažené, v druhém kole dojíždějí ti nejlepší méně výkonné a všichni závodníci zde předvádí obdivuhodné výkony. S ubývajícími silami ale nechybí ani pády a let vzduchem zakončený prasklou klíční kostí. Objevuje se i silniční lišej, vypadlé zadní kolo a dokonce i přetržený řetěz.

Poslední hobíci sbíhají po „velbloudu“ a jedou k cíli. Sedám na kolo a jedu opět do cílového prostoru, abych společně s Bedřichem Smetanou a ostatními sledoval vyhlášení vítězů. Ovšem obdiv si zaslouží všichni závodníci i pořadatelé, skvělé závodní podmínky doplnila i výborně připravená trať závodu, na které by se vyřádili i ti nejlepší ze světové špičky. Škoda, že je stále od účasti na náročných tratích ve světoznámých lázních odrazuje nízké startovné, zdevastované Lázně I a vysoké ceny v lázeňském „zlatém“ pruhu…

BoBo

2017 Bahna Letní kino MTB od BoBo

Autor alba: Tukani Karlovy Vary | Zobrazit toto album na Rajčeti

Toto je ukázka 20 obrázků z 321.
Celé album můžete zobrazit na Rajčeti.

2017 Bahna Letní kino Běžci od BoBo

Autor alba: Tukani Karlovy Vary | Zobrazit toto album na Rajčeti

Toto je ukázka 20 obrázků z 65.
Celé album můžete zobrazit na Rajčeti.

2017 Bahna Letní kino od Pepína

Autor alba: Tukani Karlovy Vary | Zobrazit toto album na Rajčeti

Toto je ukázka 20 obrázků z 302.
Celé album můžete zobrazit na Rajčeti.

Letní kino 31 03 2017 3. závod

Autor alba: tukanpetr | Zobrazit toto album na Rajčeti

Toto je ukázka 20 obrázků z 395.
Celé album můžete zobrazit na Rajčeti.

20170401_jarni_bahno_olga_pulchartova

Autor alba: Dan | Zobrazit toto album na Rajčeti

Toto je ukázka 20 obrázků z 60.
Celé album můžete zobrazit na Rajčeti.

3. závod od Kateřiny Lacinové

4. závod

Sedím tentokrát v křesle, hledám písmena na klávesnici a inspiraci co napsat. Kamarádi fotografové mě zavalili kupou fotek a metry videí, jenž by stačili střihačům z Holywoodu na celovečerní film o seriálu závodů X.C. Jarní Bahna 2017. No závodníci se mohou těšit na okamžiky, které si vychutnávali v sedle bajků a jejich příznivci na okamžiky, kdy pevně drželi palce svým nadějím a kamarádům ze všech kategorií.

Pořadatelský tým se opět vytáhl, v Čankově vymlíkoval svižnou technickou trať časovky i nebeští sponzoři upravili své deštivé plány a na sobotu vytáhli slunce a příjemnou závodnickou teplotu. Své faldy zde, na suché trati, pak protáhli běžci i pejsci tahající své páníčky do kopce a na kolech pak všechny kategorie, od začínajících až po nezmary s šedivými vousy a nikdy nestárnoucí něžné pohlaví.

Výkony všech vynikající, ve stoupáních rozdávali úsměvy, někteří technickou nedokonalost doháněli vůlí a Aršloch jako by nebyl. I závodník, který v hlubokých lesích kolem Bílé skály zabloudil, se vrátil neokousán od divé zvěře zdráv a za světla do cíle. Název závodů „Jarní Bahna“ pak potvrdil Čenda, který se důvěrně seznámil s osamělým bahnem čekajícím na svou oběť těsně před cílem. Tukani opět nezklamali, všichni vítězové pak po zásluze vyhlášeni a odměněni, ředitel závodu přečetl dlouhý seznam sponzorů a předal cca 150 diplomů.

16. ročník X.C. Jarní Bahna je minulostí, naplněné poháry vyschly, diplomy pomalu žloutnou, vzpomínky blednou a „chorý mozek“ může vymýšlet, jak připravit příští ročník…

Petr Bauman

2017 Bahna Čankov Bezci od BoBo

Autor alba: Tukani Karlovy Vary | Zobrazit toto album na Rajčeti

Toto je ukázka 20 obrázků z 52.
Celé album můžete zobrazit na Rajčeti.

2017 Bahna Čankov od BoBo

Autor alba: Tukani Karlovy Vary | Zobrazit toto album na Rajčeti

Toto je ukázka 20 obrázků z 372.
Celé album můžete zobrazit na Rajčeti.

2017 Bahna Čankov od Pepína

Autor alba: Tukani Karlovy Vary | Zobrazit toto album na Rajčeti

Toto je ukázka 20 obrázků z 174.
Celé album můžete zobrazit na Rajčeti.

Časovka Čankov 08 04 2017

Autor alba: tukanpetr | Zobrazit toto album na Rajčeti

Toto je ukázka 20 obrázků z 118.
Celé album můžete zobrazit na Rajčeti.

časovka Zrcátko

Autor alba: tukanpetr | Zobrazit toto album na Rajčeti

Toto je ukázka 20 obrázků z 275.
Celé album můžete zobrazit na Rajčeti.

20170408_jarni_bahno_olga_pulchartova

Autor alba: Dan | Zobrazit toto album na Rajčeti

Toto je ukázka 20 obrázků z 53.
Celé album můžete zobrazit na Rajčeti.

Video

Sdílejte tuto stránku:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..